Dzień 10
listopada 2016 roku był obchodzony w naszym gimnazjum uroczyście i ciekawie.
Tego dnia jak co roku realizujemy projekt edukacyjny ,,Święto Szkoły’’. W przededniu
Dnia Niepodległości pamiętamy również o wielkim człowieku, patronie naszej
szkoły, Marszałku Józefie Piłsudzkim. W tym czasie wchodząc do naszej szkoły możemy
ujrzeć gimnazjalistów godnie reprezentujących szkołę swoim strojem galowym,
oraz obejrzeć przedstawienie poświęcone
tym, którzy walczyli za wolność naszego kraju.
,,Czy
jesteście patriotami?’’ takie zdanie usłyszała tego dnia każda klasa od swojego
wychowawcy. Nieliczni odpowiadali, że byliby w stanie poświęcić się dla dobra
swojej ojczyzny, lecz pozostali uczniowie nie byli pewni.
Uważam, iż patriotyzm jest bardzo ważny.
Świadczy o miłości do miejsca, w którym
żyję się na co dzień. Społeczeństwo tworzące państwo powinno szanować się
nawzajem i być sprawiedliwe. Nasz kraj tak jak każdy inny potrzebuję patriotów,
dlatego już jako młodzi ludzie powinniśmy zaznajamiać się z historią naszego narodu,
czy z tradycjami, które powinny być pielęgnowane. Mamy obowiązek pamiętać również o tych, którzy bronili Polski
mając w nadzieji wolną ojczyznę.
Podczas
czwartkowej uroczystości mogliśmy bliżej przyjrzeć się legendarnym postaciom z
okresów I i II wojny światowej. Po zebraniu się na auli, przedstawiciele każdej klasy prezentowali
znane nam postacie historyczne. Zaprezentowany
został m.in. dorobek działacza społecznego i niepodległościowego, doskonałego
stratega Józefa Piłsudzkiego oraz polityka i
publicysty politycznego Romana Dmowskiego.
Następnie na
scenie pojawili się uczniowie klas III uczęszczających na zajęcia artystyczne,
którzy pod opieką pani Edyty Maruszak przedstawili nam montaż poetycko-muzyczny.
Wzruszyły mnie przepiękne wiersze polskich poetów oraz pieśni patriotyczne np.
,,My, Pierwsza Brygada’’.
Nie
zapomninajmy także o Polakach, żołnierzach, który ginęli broniąc Kresów – m.in.
Wilna i Lwowa, a także o żołnierzach Niezłomnych, którzy byli mordowani jeszcze
wiele lat po zakończeniu II wojny
światowej.
,,Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo,
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska’’. Tak mawiał patron naszej szkoły, są
to słowa mądre i skłaniające do refleksji, pamiętajmy, że wolność nie jest dana
raz na zawsze, dlatego miejmy na względzie, że trzeba o nią dbać codziennie,
nie tylko od święta.
Aleksandra
Drażan IIIG