Dzień Niepodległości

Dzień 10 listopada 2016 roku był obchodzony w naszym gimnazjum uroczyście i ciekawie. Tego dnia jak co roku realizujemy projekt edukacyjny ,,Święto Szkoły’’. W przededniu Dnia Niepodległości pamiętamy również o wielkim człowieku, patronie naszej szkoły, Marszałku Józefie Piłsudzkim. W tym czasie wchodząc do naszej szkoły możemy ujrzeć gimnazjalistów godnie reprezentujących szkołę swoim strojem galowym, oraz obejrzeć  przedstawienie poświęcone tym, którzy walczyli za wolność naszego kraju.
,,Czy jesteście patriotami?’’ takie zdanie usłyszała tego dnia każda klasa od swojego wychowawcy. Nieliczni odpowiadali, że byliby w stanie poświęcić się dla dobra swojej ojczyzny, lecz pozostali uczniowie nie byli pewni.
 Uważam, iż patriotyzm jest bardzo ważny. Świadczy o miłości do  miejsca, w którym żyję się na co dzień. Społeczeństwo tworzące państwo powinno szanować się nawzajem i być sprawiedliwe. Nasz kraj tak jak każdy inny potrzebuję patriotów, dlatego już jako młodzi ludzie powinniśmy zaznajamiać się z historią naszego narodu, czy z tradycjami, które powinny być pielęgnowane. Mamy obowiązek  pamiętać również o tych, którzy bronili Polski mając w nadzieji wolną ojczyznę.
Podczas czwartkowej uroczystości mogliśmy bliżej przyjrzeć się legendarnym postaciom z okresów I i II wojny światowej. Po zebraniu się na auli,  przedstawiciele każdej klasy prezentowali znane nam  postacie historyczne. Zaprezentowany został m.in. dorobek działacza społecznego i niepodległościowego, doskonałego stratega Józefa Piłsudzkiego oraz polityka i  publicysty politycznego Romana Dmowskiego.
Następnie na scenie pojawili się uczniowie klas III uczęszczających na zajęcia artystyczne, którzy pod opieką pani Edyty Maruszak przedstawili nam montaż poetycko-muzyczny. Wzruszyły mnie przepiękne wiersze polskich poetów oraz pieśni patriotyczne np. ,,My, Pierwsza Brygada’’.
Nie zapomninajmy także o Polakach, żołnierzach, który ginęli broniąc Kresów – m.in. Wilna i Lwowa, a także o żołnierzach Niezłomnych, którzy byli mordowani jeszcze wiele lat po zakończeniu  II wojny światowej.
 ,,Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska’’. Tak mawiał patron naszej szkoły, są to słowa mądre i skłaniające do refleksji, pamiętajmy, że wolność nie jest dana raz na zawsze, dlatego miejmy na względzie, że trzeba o nią dbać codziennie, nie tylko od święta.

Aleksandra Drażan IIIG