Historia Dnia Nauczyciela

         Nadeszła jesień, a z nią kilka istotnych dla nas świąt. Obchodzimy wtedy : Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Niepodległości i ważny dla wszystkich pracowników oświaty oraz uczniów Dzień Edukacji Narodowej, potocznie znany pod nazwą Dnia Nauczyciela. Myślę, że ciekawym byłoby się trochę dowiedzieć o tym wyjątkowym dla naszych nauczycieli dniu.
Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem ustanowionym 27 kwietnia 1972 roku. Upamiętnia rocznicę powstałej w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w celu zreformowania oświaty. Po ogłoszeniu Dnia Edukacji Narodowej, w Polsce utworzono pierwsze ministerstwo oświaty publicznej w całej Europie. Zorganizowano trzystopniowe szkolnictwo - szkoły parafialne, szkoły powiatowe i dla najzdolniejszych uczniów - uniwersytety. Wówczas istniały tylko dwa: w Krakowie i Wilnie.
W naszym kraju ta uroczystość przypada na dzień 14 października, w Chinach jest obchodzona 10 września, w Hiszpanii 27 listopada, a w Czechach 28 marca.
W tym dniu w większości szkół odbywają się przeróżne akademie. Także i w naszym gimnazjum, dnia 13 października 2016 roku świętowaliśmy na auli. Klasy : III A, III B oraz III C pod opieką pani Staryńszczak przygotowały bardzo zabawne przedstawienie pt. ,,W naszej szkole jest wesoło’’. W trakcie występu dialogi były poprzeplatane wesołymi piosenkami granymi na gitarze, które zostały wymyślone przez uczniów. Nauczycielom i pracownikom z pewnością było ogromnie miło, kiedy na sam koniec zostali obdarowani życzeniami.
Dzień Nauczyciela jest to czas, w którym każdy uczeń powinien oderwać się od swoich codziennych obowiązków i podziękować swoim nauczycielom za ich trud włożony w wychowanie. Dlatego już dziś serdecznie składamy im życzenia,  życzymy samych sukcesów,  i wszystkiego najlepszego!   
Aleksandra Drażan