Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina.
Urodził się on 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Jego ojciec był wojskowym, a matka nauczycielką. Miał jednego brata, Leszka. W 1940 roku ukończył 7 klasę szkoły powszechnej. Po śmierci ojca rozpoczął naukę w gimnazjum, na tajnych kompletach. Z powodów finansowych, jednak go nie ukończył i musiał podjąć pracę. W 1942 wstąpił do Armii Krajowej. Po aresztowaniu przyjaciół przez Gestapo ukrywał się w Krakowie. W 1944 roku powrócił do Radomia i kontynuował naukę w gimnazjum, a następnie w liceum. W 1946 roku rozpoczął studia na Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie i tak zaczęła się jego długoletnia przygoda ze sztuką.
Zadebiutował filmem ,,Pokolenie” w 1955, opowieścią o losach warszawskiej młodzieży podczas okupacji hitlerowskiej. Punktem wyjścia była historia wstępujących do Gwardii Ludowej młodych robotników. W 1959 roku Wajda nakręcił swój pierwszy kolorowy film "Lotną" według Wojciecha Żukrowskiego. W kolejnym roku Wajda zrealizował ,,Samsona”, który przedstawiał historię Żyda zbiegłego z getta. Później wyreżyserował dwa zagraniczne filmy jugosłowiańską "Powiatową Lady Makbet"oraz"Miłość dwudziestolatków" we francusko-niemieckiej produkcji. W trakcie jego 10-letniej kariery największe dyskusję wywołały ,, Popioły” Żeromskiego. W 1775 powstała ,,Ziemia obiecana”, która była nominowana do Oskara. Po wielu latach ograniczeń i prób stworzenia odpowiedniego scenariusza, Wajdzie udało się w końcu podjąć temat zbrodni i kłamstwa katyńskiego, której ofiarą był jego ojciec. W 2007 roku nakręcił ,,Katyń”, najbardziej osobisty film w całej swojej twórczości. Ostatnią ekranizacją w dorobku Wajdy okazały się być ,,Powidoki”, opowieść o tym, jak komunistyczna władza niszczyła wybitnego artystę Władysława Strzemińskiego. Andrzej Wajda bardzo udzielał się również w teatrze. W 1963 roku rozpoczął współpracę ze Starym Teatrem w Krakowie. Później był z nim związany przez wiele lat. Pierwszym przedstawieniem Wajdy na deskach krakowskiej sceny było"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Ponadto w latach sześćdziesiątych reżyserował w Teatrze Ateneum w Warszawie. W kolejnych latach współpracował z wieloma scenami zagranicznymi. Andrzej Wajda także prowadził również działalność społeczną i polityczną. Od czasu ,, Człowieka z marmuru” wspierał ruch antykomunistyczny. Był członkiem komitetu organizacyjnego IV Kongresu Kultury Polskiej oraz jednym z inicjatorów Warszawskiej Rodziny Katyńskiej.
Andrzej Wajda po wojnie został odznaczony Orderem Orła Białego. W 2000 roku odebrał Oscara za całokształt twórczości. Był wspaniałym reżyserem i patriotą. Jego filmy pokazywały prawdę na tematy dawno już zapomniane. Jego życie prywatne, jednak nie było tak ułożone. Był cztery razy żonaty. Ostatnie małżeństwo z Krystyną Zachwatowicz trwało aż do jego śmierci. Zmarł on 9 października 2016 roku. Został pochowany w Krakowie. Choć umarł zawszę będzie pamiętany jako reżyser 40 wspaniałych filmów i wybitny artysta cieszący się sławą w kraju oraz zagranicą.